OHDA Competition Results - February 16, 2002

Judges Pipers
Sherry Dalliday (Pickering, Ontario)
Carolynne Dewar (Thornhill, Ontario)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
1 Marissa Charbonneau 1 1 3 1 302
2 Robyn Evrall 2 4 1 6 179
3 Fea Garson 3 2     94
4 Leah Genise 5 3   3 92
5 Morgan Jefferies     2 5 72
6 Alana Augustine     6 2 66
7 Emma Adams     5 4 41
8 Alexandra Woodhouse 6 5     26
9 Heather Ernst 4       25
10 Michaela McConnell     4   25

Top

Beginner 8 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Tianna Pidgeon 1 1 1 1 352
2 Jessyca Evrall 2 2 6 2 178
3 Brianna Campbell 4 4 2 4 131
4 Hope Wilson 5 3 3 3 130
5 Lauren Waite 3   4   63
6 Hillary MacMillian   5   5 32
7 Becky Greenwood 6   5   26
8 Jordan Flick   6     10

Top

Beginner 10 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Abigail Creighton 2 1 6 1 242
2 Keira McLellan 1 6 1 6 196
3 Arianne Lavoie 6 5 2 2 138
4 Anna Brooks 4 2 3   119
5 Lynn Kreviazuk 3 3   5 92
6 Andrea MacLure   4   3 63
7 Claire Boteler 5   5 4 57
8 Madison Norton     4   25

Top

Beginner 11
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Meghan Johnston 1 3 1 2 270
2 Anne Wice 2 5 2 3 166
3 Lisa Brooks   4 3 1 151
4 Kelly McNamee 5 1 4 5 145
5 Cassandra Joyce 3 2   4 119
6 Kirsten Sibbald 4 6 5   51
7 Kayla Scharf 6   6   20
8 Jessika Tully       6 10

Top

Beginner 13 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Sarah Burnell 1 3 3 1 252
2 Marina Ridley   4 1 2 169
3 Sarah Carnegie 3 5 2 3 148
4 Brenda Griffith 4 1   4 138
5 Courtney Simpson 5 2 4 5 113
6 Rebecca Halton 2   5 6 82
7 Erin Gauthier 6   6   20
8 Athena Dunbar   6     10

Top

Beginner 14 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Katherine Muir 4 1 1 1 289
2 Christine Riddick 1 2 2 2 256
3 Rebecca Grenier 3   3 3 114
4 Kimberley Mercer 2 3     94
5 Emily Paterson   5 5 4 57
6 Jennifer Kirkwood   6 4 5 51
7 Michelle Lavictoire   4   6 35
8 Heather Scobie 6   6   20
9 Erin Rosien 5       16

Top

Novice 10 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Holly Chubuck 1 4 2 1 257
2 Shelby Ladaceure 2 2 1 2 256
3 Alyssa Matheson   1 3 5 142
4 Rebbecca Rutley 4 3   3 101
5 Melissa Descarie 3   4   63
6 Madison Low 5   5 4 57
7 Kimberley Greig 6 5 6 6 46
8 Lily Barton   6     10

Top

Novice 12 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Jenny McCandie 3   1 1 214
2 Emily Armstrong 4 3 2 2 175
3 Kathryn Weihrer 1 2 5 6 170
4 Kristen Cooke 5 1 3   142
5 Hannah Glover 2       56
6 Paula Campbell   5   3 54
7 Brigitte Charlebois 6 4   5 51
8 Victoria Hamilton       4 25
9 Samantha Shaw     4   25
10 Mairi Cote   6 6   20

Top

Novice 13 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Daniele Rocher 1 1 1 2 320
2 Elizabeth Somerville 2 6 2 1 210
3 Carole-Anne Charlebois 3   3 4 101
4 Jane Roberts 5 4 5 3 95
5 Danielle Mellon 4 3   6 73
6 Shannon Farquhar 6 5 4 5 67
7 Karen Campbell   2 6   66

Top

Intermediate 12 & under
Place Dancer Laddie Barracks Lilt Flora Points
1 Laura Novitsky 2 1 1 3 270
2 Kelsey Campbell 1 2 4 1 257
3 Cassandra Coville   3 6 2 104
4 Laura Vermeulen 3   2 6 104
5 Kalynda Conley 4 4 3   88
6 Kristen Keane 5 5 5   48
7 Anna Stanutz 6     5 26
8 Heather Godsoe       4 25
9 Shane McPhee   6     10
10 Mackenzie Baird       6 10

Top

Intermediate 13 & over
Place Dancer Laddie Barracks Lilt Flora Points
1 Stephanie Rodnigue 1 4 1 3 239
2 Rachel Smith 3   3 1 164
3 Mercy Patterson 4 1 6 5 139
4 Kaitlyn MacNeil 2 2 5 6 138
5 Alexandra Pattee 6 3 2 4 129
6 Rebekah Massouh 5 6 - tie   2 82
7 Holly Freill   5 4   41
8 Catherine Smallman   6 - tie     10

Top

Premier 12 & under
Place Dancer Laddie Barracks Bonnets Errol Points
1 Kayleigh Macdonald 3 1 1 1 302
2 Tara MacInnis 2 2 2 2 224
3 Kelly VanderBurg 1 3 3 3 202
4 Jennifer McDougall 5 4 4 4 91
5 Christina Larson 4 6 5 5 67
6 Kelly Valade   5   6 26
7 Kerry McDougall 6 - tie   6   20
8 Reilly Baggs 6 - tie       10

Top

Premier 14 & under
Place Dancer Laddie Barracks Bonnets Errol Points
1 Marielle Lesperance 1 1 2 1 320
2 Chelsea Champagne 5 2 1 6 170
3 Alyssa Nuttall 2 4 3 4 144
4 Brenna Baggs 3 3   3 114
5 Hayley Carkner 6   4 2 91
6 Kyla Martin 4 6 6 5 61
7 Chelsea Cummings   5 5   32

Top

Premier 16 & under
Place Dancer Laddie Barracks Bonnets Errol Points
1 Alexandra Richan 2 1 1 1 320
2 Janine Lesperance   2 2 2 168
3 Alicia Finan 1   3 3 164
4 Katrina Alton 3 3 4 4 126
5 Gillian Parker 4 5 5 5 73
6 Erin Parker 5 4     41

Top

Premier 17 & over
Place Dancer Laddie Barracks Bonnets Errol Points
1 Grace McAlear 1 1 3 3 252
2 Elizabeth Fraser 2 2 1 4 225
3 Kristen McNaule 4 3 2 1 207
4 Nikolina Duvall-Antonacopoulos 5   5 2 88
5 Jessica Henderson 3 4 6 6 83
6 Vanessa Pleasance   6 4 5 51
7 Karen Dornan   5     16
8 Tara Phillips 6       10

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Katharine Robinson Beginner High Aggregate Tianna Pidgeon
Morrison Lamonth Bakery Novice High Aggregate Daniele Rocher
Morrison Lamonth Bakery Intermediate High Aggregate Laura Novitsky
Florence Margaret MacDonell Premier - 12 & under Kayleigh Macdonald
  Premier - 12 & under Runner-up Tara MacInnis
OHDA Premier - 14 & under Marielle Lesperance
  Premier - 14 & under Runner-Up Chelsea Champagne
Durat-Dillon School Premier - 16 & under Alexandra Richan
  Premier - 16 & under Runner-Up Janine Lesperance
National Capital Region Highland Games Premier - 17 & Over Grace McAlear
  Premier - 17 & over Runner-Up Elizabeth Fraser
Winnie McNaule Memorial Premier Dancer of the Day Marielle Lesperance
Alexandra Richan

Top