OHDA Competition Results - June 8, 2002

Judge Pipers
Anne Sutherland (London, Ontario) Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
1 Marissa Charbonneau 2 1 1 5 248
2 Madison Macdonald 3 2 3 4 157
3 Sabrina Bray 1   2 6 154
4 Gabrielle Lanthier 5 3 4 3 117
5 Emma Jackson     5 1 104
6 Emma Adams   4 6 2 91
7 Melanie Cholette 4 5     41

Top

Beginner 9 & under
Place Dancer Sword Seann Truibhas Reel Flora Points
1 Tianna Pidgeon 1 1 1 1 352
2 Claire Boteler 2 2 3 2 206
3 Brianna Campbell 3 3 4 4 126
4 Anna Brooks 5 4 2 6 107
5 Hope Wilson 4 5   3 79
6 Hillary MacMillan     5 5 32
7 Kayla Bisaillion   6 6   20
8 Katie Houle 6       10

Top

Beginner 12 & under
Place Dancer Sword Seann Truibhas Reel Flora Points
1 Lisa Brooks 1 1 1 1 352
2 Kristen Spruit 4 2 2 3 175
3 Anne Wice 2   3 6 104
4 Nicole Stafford   6 4 2 91
5 Andrea Maclure 3 3 6   86
6 Sarah Carnegie 5 5 5 4 73
7 Alanna Holz 6     5 26
8 Carley Humphries   4     25

Top

Beginner 13 & over
Place Dancer Sword Seann Truibhas Reel Flora Points
1 Sarah Burnell   1 1 1 264
2 Kimberley Mercer 1 3 2 3 220
3 Shelagh Connolly 3 2 4 2 175
4 Jenna Holz 2 5 6   82
5 Heather Scobie 4 4   5 66
6 Margaret-Anne Buckingham 5   3   54
7 Laura Lepack   6 5 4 51
8 Athena Dunbar       6 10

Top

Novice 11 & under
Place Dancer Sword Seann Truibhas Reel Flora Points
1 Jessyca Evrall 1 1 1 1 352
2 Kristen Cooke   2 2 2 168
3 Hannah Glover 2 3 4 4 144
4 Tyne Gove 3 6 6 3 96
5 Kimberley Greig 4 4 5   66
6 Jennifer Dixon   5 3   54
7 Kate VanBerkom 5     6 26
8 Lily Barton       5 16

Top

Novice 12 & over
Place Dancer Sword Seann Truibhas Reel Flora Points
1 Katherine Houston 1 1 1 2 320
2 Katherine Muir 2 2 2 1 256
3 Meghan Johnston   3 4 4 88
4 Sarah Dickson 5 4 3   79
5 Jennifer Ryan 3 5 5   70
6 Brenda Griffith 4     5 41
7 Paula Campbell       3 38

Top

Intermediate 12 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Truibhas Reel Lilt Points
1 Jennifer Blodgett 2 1 2 1 2 344
2 Laura Novitsky 1   1 2 1 320
3 Marena Bray 3 3 5 3 3 168
4 Brittany Fowles 5 4   5 4 82
5 Emily Armstrong   2     5 72
6 Alexandra Lanthier 4   3     63
7 Kathryn Weihrer     4 4   50

Top

Intermediate 13 & over
Place Dancer Fling Sword Seann Truibhas Reel Lilt Points
1 Rachel Smith 3   1 2 1 270
2 Stephanie Rodrigue 1 1 4 3 5 255
3 Mallory Wasson 2   3 1 4 207
4 Emily Martin     2   2 112
5 Kristen Keane 5 4   4 3 104
6 Elizabeth Somerville 4 3 5 5   95
7 Leah Levert   2       56

Top

Premier 11 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Truibhas Reel Scotch Measure Points
1 Michiko Bown-Kai 1 1 1 2   320
2 Kelsey Campbell 2   4 1 1 257
3 Kerry McDougall 3 2 2 3 2 244
4 Shane McPhee   4 3     63
5 Teal Gove 4     4   50
6 Amy Savage   3       38

Top

Premier 12
Place Dancer Fling Sword Seann Truibhas Reel Scotch Measure Points
1 Kayleigh Macdonald 1 1 2 1 1 408
2 Christina Larson 3 4 4 2 2 200
3 Jessica Greig 4 2 1     169
4 Kelly Valade   3   3 3 114
5 Jennifer McDougall     3 4 4 88
6 Cassandra Coville 2         56

Top

Premier 16 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Truibhas Reel Scotch Measure Points
1 Alexandra Richan 2 1 1 1 2 376
2 Marielle Lesperance 1   2 4 1 257
3 Tamiko Bown-Kai 3 2 3 2 3 226
4 Chelsea Champagne   3   3 4 101
5 Kyla Martin 4   4 5   66
6 Kristy Brazeau 5 4 5     57
7 Hayley Carkner   5     5 32

Top

Premier 17 & over
Place Dancer Fling Sword Seann Truibhas Reel Flora Points
1 Erin Mansfield 3 1 1 1 1 390
2 Grace McAlear 1 3 3 2 2 276
3 Kristen McNaule 2 2 4 3 4 200
4 Wendy Johnstone   5 2 4 3 135
5 Nikolina Duvall-Antanacopoulos 4 4   5 5 82
6 Alayna Wood 5   5     32

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
OHDA High Aggregate Beginner Plaque Beginner High Aggregate Lisa Brooks
Tianna Pidgeon
OHDA perpetual Novice Plaque Novice High Aggregate Jessica Evrall
OHDA Intermediate Plaque Intermediate High Aggregate Jennifer Blodgett
National Capitla Region Highland Games Trophy Premier - 11 & Under Michiko Bown-Kai
  Premier - 11 & Under Runner-up Kelsey Campbell
OHDA Trophy Premier - 12 Kayleigh Macdonald
  Premier - 12 Runner-Up Christina Larson
National Capital Region Highland Games Trophy Premier - 16 & Under Alexandra Richan
  Premier - 16 & Under Runner-Up Marielle Lesperance
National Capital Region Highland Games Trophy Premier - 17 & Over Erin Mansfield
  Premier - 17 & Over Runner-Up Grace McAlear
The Maxwell Bowl Premier Dancer of the Day Kayleigh Macdonald
Heahter Fraser Memorial Trophy Scotch Measure Alexandra Richan

Top