OHDA Competition Results - February 15, 2003

Judges Pipers
Eileen Forrester (Sydney, Nova Scotia)
Pat MCMaster (Niagara-on-the-Lake, Ontario)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
1 Robyn Evrall 1 1 3 1 302
2 Emma Jackson 2 2 2 3 206
3 Billie-Morgaan Walker 4 4 1 4 163
4 Eiryn Harmison 3 3 4 2 157
5 Maggie VanKessel     6 4 35
6 Francois Belanger 5   5   32
7 Michaela McConnell   5     16
8 Kelly Brazeau       6 10

Top

Beginner 8 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Marissa Charbonneau 2 1 1 1 320
2 Amanda Froats 1   3   126
3 Emma Adams 6   2 2 122
4 Madison MacDonald 3 2 6 5 120
5 Kayla Bisaillion 4 4 4 4 100
6 Leah Genise   3   3 76
7 Fea Garson 5 5 5   48
8 Catherine Belanger   6     10

Top

Beginner 10 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Claire Boteler 3 2 1 1 270
2 Logan Green 1 3 2   182
3 Emma Pillsworth 2   3 2 150
4 Taraneh Krispil 4 1     113
5 Hillary MacMillan   6 4 4 60
6 Vitalie-Ndaya Nyembwe 6     3 48
7 Bernadette Belanger 5   5 6 42
8 Leigh Dunn     6 5 26
9 Aleni Cronkwright   4     25
10 Alessandra Bergeron   5     16

Top

Beginner 12 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Kristen Spruit 1 1 6 1 274
2 Lynn Kreviazuk 2 3 3 2 188
3 Abigail Creighton 6 2 1 5 170
4 Carley Humphries 3 4   6 73
5 Andrea Maclure 6 6 4 4 70
6 Elizabeth Belanger     2   56
7 Tegan Stranks 5     3 54
8 Sabrina Moreau 4       25
9 Emily Kitagawa     5   16
10 Allison Shaw   5     16

Top

Beginner 13 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Michlle Woertink 2 2 3 1 238
2 Nicole Stafford 3 1   2 182
3 Rebecca Halton 1   4 5 129
4 Sarah Brunell   6 1 5 114
5 Athena Dunbar   3 5 4 79
6 Laura Lepack 6   2   66
7 Kristine Bootsma 4     3 63
8 Amanda Johnson   5 6   26
9 Kristen Martin   4     25
10 Bryna Morrison-Partridge 5       16

Top

Novice 11 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Alexa Murray 2 1 1 1 320
2 Sabrina Bray 3 4 2 2 175
3 Alyssa Matheson 6 2 5 3 120
4 Becky Greenwood 1   6 5 114
5 Madison Norton   3 4 4 88
6 Robyn Barillaro 5   3   54
7 Anna Brooks 4 6     35
8 Kelsey MacIntosh   5   6 26

Top

Novice 12 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Lisa Brooks 5 1 2 1 248
2 Jenny McCandie 3 2 1 5 198
3 Kimberly Mercer 2 3 3 2 188
4 Roxanne Campbell 1       88
5 Christine Riddick 4 5 4   66
6 Katherine Muir 6 6   3 58
7 Brenda Griffith     6 4 35
8 Samatha Shaw   4     25
9 Jenna Holz     5   16
10 Shelagh Connolly       6 10

Top

Intermediate 12 & under
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Points
1 Aynsley Gouck 1 1 2 2 288
2 Jessyca Evrall 4 2 1 1 257
3 Melissa Descarie 6 3   3 86
4 Emily Armstrong 2 6 6   76
5 Shelbie Ladouceur 3   4 6 73
6 Tianna Pidgeon 5   3   54
7 Brittany Fowles   5   4 41
8 Kristen Cooke   4   5 41
9 Breanna MacDonald     5   16

Top

Intermediate 13 & over
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Points
1 Kalynda Conley 2 1 1 1 320
2 Kristen Keane 1 2 3 2 238
3 Shannon McDonagh 3 4 2 3 157
4 Emily Martin 4 3 6 5 89
5 Elizabeth Somerville   6 5 4 51
6 Jennifer Ryan     4 6 35
7 Katherine Houston 6 5     26
8 Corie Brown 5       16

Top

Premier 11 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Kerry McDougall 1 1 1 2 320
2 Kelsey Campbell 2 3 5 1 198
3 Marena Bray 4 2 3 4 144
4 Kaitlin Kimove   4 2 5 97
5 Adelaide Young   5 4 3 79
6 Shane McPhee 3       38
7 Lindsay Bell 5       16

Top

Premier 13 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Kayleigh Macdonald 1 1 1 1 352
2 Tara MacInnis 2 3 2 2 206
3 Christina Larson 4 2 5 5 113
4 Jennifer McDougall   5 3 4 79
5 Jessica Greig 6 4   3 73
6 Cindy Kimove 3   4   63
7 Kelly Valade 5   6   26
8 Anna Stanutz   6     10
9 Laura Novitsky       6 10

Top

Premier 15 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Marielle Lesperance 2 1 2 1 288
2 Alyssa Nuttall 1 3 4 5 167
3 Kendra MacDonald 6 4 1 4 148
4 Brenna Baggs 4 2   2 137
5 Chelsea Champagne 5 6 3 3 102
6 Kyla Martin 3 5 6   64
7 Hayley Carkner     5   16
8 Sarah Massouh       6 10

Top

Premier 16 & over
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Alexandra Richan 2 6 2 1 210
2 Erin Mansfield 1   1 6 186
3 Kristen McNaule 6 1 3 5 152
4 Nikolina Duvall-Antonacopoulos 3 2   3 132
5 Elizabeth Fraser   3 6 2 104
6 Janine Lesperance 4 5 4 4 91
7 Grace McAlear 5 4     41
8 Vanessa Pleasance     5   16

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Katharine Robinson Beginner High Aggregate Marissa Charbonneau
Morrison Lamothe Bakery Novice High Aggregate Alexa Murray
Marilyn Walker Plaque Intermediate High Aggregate Kalynda Conley
Florence Margaret MacDonell Premier - 11 & under Kerry McDougall
  Premier - 11 & under Runner-up Kelsey Campbell
OHDA Premier - 13 & under Kayleigh Macdonald
  Premier - 13 & under Runner-Up Tara MacInnis
Durat-Dillon School Premier - 15 & under Marielle Lesperance
  Premier - 15 & under Runner-Up Alyssa Nuttall
National Capital Region Highland Games Premier - 16 & Over Alexandra Richan
  Premier - 16 & over Runner-Up Erin Mansfield
Winnie McNaule Memorial Premier Dancer of the Day Kayleigh Macdonald

Top