OHDA Competition Results - February 14, 2004

Judges Pipers
Sandra Bald Jones (Hamilton, Ontario)
Diane Blackman (Hamilton, Ontario)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
1 Sarah Jackson 1   1 1 264
2 Francois Belanger   2 2 2 168
3 Courtney Roach   1 3   126
4 Bria Katsoulis   3 4   63
5 Claire Keenan       3 38
6 Julia Rougeau       4 25

Top

Beginner 8 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Robyn Evrall 1 1 1 1 352
2 Eiryn Harmison 2 2 3 2 206
3 Michaela McConnell 4   2 5 97
4 Maggie Van Kessel   4 4 4 75
5 Heather Ernst 3 6 5 6 74
6 Emily Keenan 6     3 48
7 Danielle Lemieux 5 5 6   42
8 Sultanna Krispil   3     38

Top

Beginner 10 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Victoria Shore 1 2 3 5 198
2 Marissa Boivin 5 3 2 2 166
3 Catherine Belanger 2 4 5 3 135
4 Jordan Racine 3 1     126
5 Michelle Robinson     1 4 113
6 Meghan Mahon     6 1 98
7 Heather Warren   5   6 26
8 - tie Julia Lemieux 4       25
8 - tie Therese Barrett     4   25
10 - tie Kathleen Robertson 6       10
10 - tie Ashley Sutton   6     10

Top

Beginner 12 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Emma Tompson 1 1 1 6 274
2 Bernadette Belanger   2 3 1 182
3 Rebecca Johnston 6 6 2 2 132
4 Rebecca Lemieux 3 - tie   4 3 101
5 Alison Fraser 2 5     72
6 Taraneh Krispil 5 4   4 66
7 Aleni Cronkwright   3 5   54
8 Tegan Stranks 3 - tie   6   48
9 Leah Dennis       5 16

Top

Beginner 14 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Bailey Eagan 1 2 4 1 257
2 Alison Murray 5 1 1 2 248
3 Kelly McNamee 3 6 3 4 111
4 Elisabeth Manley     2 3 94
5 Fiona Francis 2 4     81
6 Courtney Simpson   3   5 54
7 Emily Kitagawa 4   6   35
8 Bailey Cerson     5 6 26
9 Dirk McMillan   5     16
10 Elizabeth Belanger 6       10

Top

Beginner 15 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Anne Hennessy 2 1 1 2 288
2 Mary Jane O'Donovan 1 2 2   200
3 Joanna MacLeod 6     1 98
4 - tie Bonnie Robinson 3       38
4 - tie Lisa Coulter   3     38
6 - tie Alexandra Gallant 4       25
6 - tie Colleen Webster   4     25
8 Caitlin Puckett-Neron 5       16

Top

Novice 10 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Shayna Hilton 1 1 3 3 252
2 Kayla Bisaillion 2 2 2 2 224
3 Leah Genise 3 3 1 4 189
4 Becky Greenwood 4   5 1 129
5 - tie Fea Garson   4   5 41
5 - tie Emma Adams   5 4   41
7 Hope Wilson 5       16

Top

Novice 12 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Anna Brooks 1 3 1 1 302
2 Abigail Creighton 3 1 2   182
3 Logan Ashley Green 2 4 4 4 131
4 Meaghan Doherty 4   3 2 119
5 Lynn Kreviazuk 6 5 - tie 6 3 74
6 Elizabeth Lake   2   6 66
7 Emma Pillsworth 5 5 - tie 5   48
8 Arianne Lovoie-Weddell       5 16

Top

Novice 13 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Christine Riddick 1 1 1 4 289
2 Athena Dunbar   4 2 1 169
3 Kristen Spruit 5 2 6 2 138
4 Kristina Bootsma 3 3 3   114
5 Brenda Griffith 2 6   5 82
6 Michelle Wortink 4     3 63
7 - tie Anne Wice 6 5     26
7 - tie Nicole Stafford     5 6 26
9 Sarah Carnegie     4   25

Top

Intermediate 12 & under
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Points
1 Rebecca Rutley 1   2 1 232
2 Alexa Murray 5 5 1 2 176
3 Alyssa Matheson 2 2   4 137
4 Claire Boteler 6 1   6 108
5 Sabrina Bray 3 4 6   73
6 - tie Robin Barillaro 4   3   63
6 - tie Kimberley Greig     4 3 63
8 Madison Norton   6 5 5 48
9 Marissa Charbonneau   3     38

Top

Intermediate 13 & over
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Points
1 Kimberly Mercer 1 6 1 1 274
2 Sarah Burnell 4 2 3 3 157
3 Jenny McCandie 2 5 2 5 144
4 Meghan Johnston 6 1   4 123
5 Hannah Glover   3 4 2 119
6 Lisa Brooks 3   5 6 64
7 Roxanne Campbell 5 4 6   51

Top

Premier 13 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Mickiko Bown-Kai 1 1 1 1 352
2 Jennifer McDougall 3 3 2 5 148
3 Jennifer Blodgett 2 2 4 6 147
4 Kerry McDougall 4 4 5 3 104
5 Laura Novitsky   6 6 2 76
6 Kelsey Campbell 6   3 4 73
7 - tie Kristen Cooke 5       16
7 - tie Melissa Descarie   5     16

Top

Premier 14
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Kayleigh Macdonald 1 1 1 4 289
2 Kalynda Conley 2 2 2 2 224
3 Christina Larson 4 - tie 4 6 1 148
4 Jessica Greig 6   3 3 86
5 Anna Stanutz   3 4 5 79
6 Kristen Keane 3 6 5   64
7 Kelly Valade 4 - tie     6 35
8 Shannon Garden-Smith   5     16

Top

Premier 16 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Marielle Lesperance 1 1 1 2 320
2 Tamiko Bown-Kai 3 2 2 1 238
3 Brenna Baggs 2 3   4 119
4 Kyla Martin 4 4 4   75
5 Kristy Brazeau 5   3 5 70
6 Courtney Roefs   5 6 3 64
7 Dana Rimeikis   6   6 20
8 Ashley Wickham     5   16
9 Elizabeth Somerville 6       10

Top

Premier 17 & over
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Erin Mansfield 2 1 1 1 320
2 Kristen McNaule 3 2 2 2 206
3 Nikolina Duvall-Antonacopoulos 1 5 3 4 167
4 Stephanie Arseneault 4 4 5 5 82
5 Vanessa Pleasance     4 3 63
6 Lindsay Munro 5 3     54

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Katharine Robinson Beginner High Aggregate Robyn Evrall
Morrison Lamothe Bakery Novice High Aggregate Anna Brooks
Marilyn Walker Plaque Intermediate High Aggregate Kimberly Mercer
Florence Margaret MacDonell Premier - 13 & under Michiko Bown-Kai
  Premier - 13 & under Runner-up Jennifer McDougall
OHDA Premier - 14 Kayleigh Macdonald
  Premier - 14 Runner-Up Kalynda Conley
Durat-Dillon School Premier - 16 & under Marielle Lesperance
  Premier - 16 & under Runner-Up Tamiko Bown-Kai
National Capital Region Highland Games Premier - 17 & Over Erin Mansfield
  Premier - 17 & over Runner-Up Kristen McNaule
Winnie McNaule Memorial Premier Dancer of the Day Michiko Bown-Kai

Top