OHDA Competition Results - February 11, 2006

Judges Pipers
Gail Danysk (Calgary, Alberta)
Kathy Hambly (Mississauga, Ontario)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Mark Porter (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
1 Hanna Jackson 1 1 1 1 352
2 Caileigh Mitchell 2   3 2 150
3 - tie Kenzie Harmison 3   2 4 119
3 - tie Jayme Cameron   2 4 3 119

Top

Beginner 8 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Julia Rougeau 1     1 176
2 Claire Keenan 4 1 3   151
3 Laura Irwin 3 2 2   150
4 Francois Belanger 5   1   104
4 Katie Wilkins 2 3     94
6 Jayde Matheson 6   5   26
7 Katy Cameron     4   25

Top

Beginner 9-10
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Isabella Maestri 2 1 4 1 257
2 Taylor Breman 1   1 2 232
3 Lauren Hamilton 4 4 2 4 131
4 Danielle Lemieux 3 6 6 3 96
5 Amarige Trottier 6 5 3 5 80
6 Brooke Green   2     56
7 Olivia Neron   3 5   54
8 Abigayle Atkinson 5       16
9 Genevieve Doyle       6 10

Top

Beginner 11
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Erin Potvin 1 3 2 1 270
2 Piper Rishel 4 1 3 4 176
3 Hannah Wisniowski 2 2   2 168
4 Mairi Watson 3   1 3 164
5 Kathleen Robertson   4 4   50

Top

Beginner 12-13
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Natalie Smith 2   1 1 232
2 Heather Warren 1 2 3 3 220
3 Stephanie Devenish 6 1 4 5 139
4 Ashley Sutton   3 2   94
5 Fiona McMahon 3   6 4 73
6 Rebecca Peer     5 2 72
7 Christina Peddle 4 4   6 60
8 Tory Sheasgreen 5       16

Top

Beginner 14 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Laurie MacEachern 1 4 1 4 226
2 Rebecca Lemieux 4 1 2 2 225
3 Rebecca Saaltink 3 2 3 1 220
4 Laura White-Mount 2 3 6   104
5 Erica Bridgeman 5   4 3 79
6 Alison Hamilton 6 5 5 6 52
7 Sarah Evans   6   5 26

Top

Novice 9 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Kellie McCarney   5 1 2 160
2 Mathea Harris 4 2 3 4 144
3 - tie Leslie Galloway 2 6 4 3 129
3 - tie Isabella Priddle   4 5 1 129
5 Maggie VanKessel 1 3     126
6 Michaela McConnell 6 1   5 114
7 Nicole DeGurse 3   2   94
8 Leah Irwin     6 6 20
9 Donavan Descarie 5       16

Top

Novice 10-12
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Morgan Sheasgreen 1 1 2 1 320
2 Heather Ernst 5 4 1 2 185
3 Jordan Racine 2 3 3 6 142
4 Olivia Allan 4 2 4 5 122
5 Kayla Manley 6   5 3 64
6 Megan McKenna 3 5   4 79
7 Catherine Belanger   5 6   26

Top

Novice 13 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Points
1 Annabelle Porter 1 1 1 2 320
2 Catherine Brown   2 2 1 200
3 Lauren Breman 2 2 4 3 175
4 Bernadette Belanger 3   6 5 64
5 Alison Murray   5 3   54
6 - tie Aleni Cronkwright 6     4 35
6 - tie Laurel Chester   4   6 35
8 Alexandria Orr 4       25
9 - tie Alison Fraser 5       16
9 - tie Lisa Manouchehri     5   16
11 Tegan Stranks   6     10

Top

Intermediate 12 & under
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Points
1 - tie Brianna Campbell 1   1 5 192
1 - tie Emily Keenan 2 6 3 1 192
3 Hilary Eves   1   2 144
4 Melanie Harris 3 2    3 132
5 Hayley Matheson 5 4 2   97
6 Leah Genise 4   4 4 75
7 Emma Jackson 6 3     48
8 Emma Adams   5 5 6 42
9 Sultanna Krispil     6   10

Top

Intermediate 13 & over
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Points
1 Taraneh Krispil 1 3 1 3 252
2 Anne Hennessy 3 1 2 2 238
3 Kristen Spruit 2 4 5 5 113
4 Emma Thompson 4 2 6   91
5 Kelly McNamee       1 88
6 Abigail Creighton 5 5 4 4 82
7 Bailey Eagan   6 3 6 58
8 Arianne Lavoie-Weddell 6       10

Top

Premier 13 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Chelsea Verbeek 2 4 1 2 225
2 Kerry McDougall 1 6 2 5 170
3 Shayna Hilton     3 1 126
4 Claire Boteler 5 1 5   120
5 Madison Norton 6 2 4 4 116
6 Logan Green 4 5 6 3 89
7 Melissa Descarie   3   6 48
8 Anna Brooks 3       38

Top

Premier 14-16
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Kayleigh Macdonald 1 1 1 1 352
2 Kelsey Campbell 5 2 3 2 166
3 Kalynda Conley 2 3 4 4 144
4 Jennifer McDougall   4 2 3 119
5 Kristen Cooke 3   5   54
6 Tina Larson 4 5   6 51
7 Laura Novitsky     6 5 26
8 Anna Stanutz 6 6     20

Top

Premier 17 & over
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Points
1 Marielle Lespérance 1 1 1 1 352
2 Chelsea Champagne 3 5 2 5 126
3 Vanessa Pleasance   2   2 112
4 Brenna Baggs   4 3 3 101
5 Grace McAlear 2   5   72
6 Kimberley Mercer 4   4   50
7 Heather McPherson   3     38
8 Heidi Janzen 6     4 35
9 Kyla Martin 5     6 26
10 - tie Kristen McNaule   6     10
10 - tie Tara Morris     6   10

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Katharine Robinson School of Highland Dancing Beginner High Aggregate Erin Potvin
Morrison Lamothe Bakery Novice High Aggregate Annabelle Porter
Morgan Sheasgreen
Katharine Robinson School of Highland Dancing Intermediate High Aggregate Taraneh Krispil
OHDA Premier 13 & under Chelsea Verbeek
  Premier 13 & under Runner-up Kerry McDougall
Cortland Benfield MacDonell Premier 14-16 Kayleigh Macdonald
  Premier 14-16 Runner-up Kelsey Campbell
National Capital Region Highland Games Premier 17 & over Marielle Lespérance
  Premier 17 & over Runner-Up Chelsea Champagne
Winnie McNaule Memorial Premier Dancer of the Day Kayleigh Macdonald
Marielle Lespérance

Top