OHDA Competition Results - April 29, 2006

Judge
Dawn Sutter (Chatsworth, Ontario)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
1 Jackson, Hanna 1 1 2 3 270
2 Murray-MacDonald, Kaitlyn 3   1 1 214
3 Villeneuve, Lauren 2 2 3 2 206
4 Cameron, Jayme     4 4 50
5 - tie Keenan, Kathleen     5   16
5 - tie Hampson, Chelsea       5 16

Top

Beginner 9 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Reel Points
1 Trottier, Amarige 3 2 4 1 207
2 Jones, Madison 1   1   176
3 McSheffrey, Darcy 2 1 6   154
4 Connelly, Beth 6 3 3   86
5 - tie Keenan, Claire     2   56
5 - tie Kubiseski, Vicki       2 56
7 Wilkins, Katie 4 4     50
8 Quinn, Storey 5   5   32
9 Boyd, Kiera   5     16
10 Gauthier, Danielle   6     10

Top

Beginner 10-11
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Reel Points
1 Maestri, Isabella 2 2 1 1 288
2 Lemieux, Danielle 1   3   126
3 Lemieux, Julia 3     2 94
4 Neron, Olivia   1     88
5 Breman, Taylor 5   2   72
6 Fournier, Marielle 4   4   50
7 Hamilton, Lauren 6 4 6   45
8 Boyle, Genevieve   3     38
9 Atkinson, Abigail     5   16

Top

Beginner 12 & over
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Reel Points
1 Saaltink, Rebecca 3 1 2 1 270
2 Peddle, Christina 1 2 4 4 194
3 MacEachern, Laurie 4   1 3 151
4 Warren, Heather   5 3 2 110
5 Devenish, Stephanie 2     5 72
6 Hamilton, Alison 6 3 6 6 68
7 Sutton, Ashley 5 4 5   57

Top

Novice 12 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Reel Points
1 Sheasgreen, Morgan 2 1 1 4 257
2 Priddle, Isabella 3 2 3 1 220
3 Jackson, Sarah 1 4 4 2 194
4 Potvin, Erin 5 3 2 3 148
5 McKenna, Megan 4 5 5 5 73
6 McConnell, Michaela 6   6 6 30
7 Allan, Olivia   6     10

Top

Novice 13 & over
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Reel Points
1 Breman, Lauren 1 4 1 2 257
2 Lowry, Carolyne 3 2 2 1 238
3 Potvin, Jill 2 1 4 5 185
4 Lemieux, Rebecca 4 3 5 6 89
5 Brown, Alison 6   3 4 73
6 Manouchehri, Lisa       3 38
7 Chester, Laurel 5 5     32
8 - tie Orr, Alexandria   6     10
8 - tie Shore, Victoria     6   10

Top

Intermediate 12 & Under
Place Dancer Sword Seann Triubhas Reel Jig Horn-
pipe
Points
1 Campbell, Brianna 1 1 1 1 1 440
2 Jackson, Emma 2 2 2 3 3 244
3 Krispil, Sultanna   3 3 2 2 188
4 Keenan, Emily 3     4 4 88
5 VanKessel, Maggie 4 4       50

Top

Intermediate 13 & over
Place Dancer Sword Seann Triubhas Reel Jig Horn-
pipe
Points
1 Krispil, Taraneh 1 1 3 3 1 340
2 Creighton, Abigail 2 4 1 1 3 295
3 Bralten, Deanna 3 2 2   4 175
4 Hennessy, Anne   3   4 2 119
5 Shaw, Samantha       2   56
6 Pillsworth, Emma 4         25

Top

Premier 13 & under
Place Dancer Sword Seann Triubhas Reel Jig Horn-
pipe
High-
land Points
J&H Points Total Points
1 Genise, Leah 2 1 3 3 1 182 126 308
2 Descarie, Melissa 1 2 1 2   232 56 288
3 O'Neill, Shawna   4 2 4 2 81 81 162
4 Greenwood, Becky       1 3   126 126
5 Adams, Emma 3 3 4     101   101

Top

Premier 14-15
Place Dancer Sword Seann Triubhas Reel Jig Horn-
pipe
High-
land Points
J&H Points Total Points
1 Campbell, Kelsey 1 1 1 1 1 264 176 440
2 Green, Logan   3 2 4 2 94 81 175
3 Brooks, Lisa 2 4 4 2   106 56 162
4 Boteler, Claire   2 3 3   94 38 132
5 Norton, Madison 3       3 38 38 76
6 Brooks, Anna 4         25   25

Top

Premier 16 & over
Place Dancer Sword Seann Triubhas Reel Jig Horn-
pipe
High-
land Points
J&H Points Total Points
1 Lespérance, Marielle 1 1 1 1 1 264 176 440
2 Valade, Kelly 4 2 2 4 3 137 63 200
3 McNaule, Kristen 2 6 4 6 2 91 66 157
4 Conley, Kalynda 5 5 3 2 4 70 81 151
5 Champagne, Chelsea 3 4   3   63 38 101
6 Stanutz, Anna 6   6 5 5 20 32 52
7 Mercer, Kimberley   3       38   38
8 Larson, Christina     5   6 16 10 26

Top


Morning Trophy Winners


Afternoon Trophy Winners

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Fiona Champagne School of Dance Beginner High Aggregate Isabella Maestri
Terry Ann Dolan Memorial Trophy Novice High Aggregate Laura Breman,
Morgan Sheasgreen
The Katharine Robinson School of Highland Dancing Intermediate High Aggregate Brianna Campbell
G. L. Myles Trophy Premier - 13 & Under Highland Melissa Descarie
  Premier - 13 & Under Highland Runner-up Leah Genise
Gillian Luxton Trophy Premier - 13 & Under Jig & Hornpipe Leah Genise,
Becky Greenwood
William B. Kerr Trophy Premier - 14-15 Highland Kelsey Campbell
  Premier - 14-15 Highland Runner-Up Lisa Brooks
Gladys Forrester Memorial Trophy Premier - 14-15 Jig & Hornpipe Kelsey Campbell
Reid McKim Memorial Trophy Premier - 16 & Over Highland Marielle Lespérance
  Premier - 16 & Over Highland Runner-Up Kelly Valade
Harvey Alexander McCallan Trophy Premier - 16 & Over Jig & Hornpipe Marielle Lespérance
Fred MacIntosh Cass Trophy Premier Dancer of the Day Kelsey Campbell,
Marielle Lespérance

Top