OHDA Competition Results - February 17, 2007

Judges Pipers
Eleanor Belton (Burlington, Ontario)
Keltie Stowkowy (Calgary, Alberta)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword 16 PDB PDB/HC Points
1
Hanna Jackson
1
1
1
1
352
2
Caitlyn North
3
2
3
6
142
3
Samantha Jones
4
3
4
3
126
4
Chelsea Hampson
2
4
6
5
107
5
Fraser Nagle
5
 
2
4
97
6
Jade Hunter
6 - tie
   
2
66
7
Shelby Moodie
6 - tie
5
   
26
8
Madison Henderson    
5
 
16

Top

Beginner 8 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Seann Triubhas Points
1
Lauren Fourney
1
1
1
1
3
390
2
Shannon Moodie    
2
2
1
200
3
Paisley McGugan
4
2
3
    119
4
Taylor Armstrong
2
3
   
5
110
5
Fiona O'Dair
3
     
2
94
6
MacKenzie Moffat
5
4
5
 
4
82
7
Jaime Cameron    
4
    25

Top

Beginner 9-10
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Seann Triubhas Points
1
Emma Porter
1
1
1
1
2
408
2
Meghan North
2
3
4
3
1
245
3
Julia Rougeau  
6
2
2
3
160
4
Katie Wilkins
4
4
3
5
5
120
5
Marielle Fournier
5
 
6
3
  64
6
Julie Tichbourne  
2
      56
7
Brooke Green
3
 
5
    54
8
Carolyn Kieruff-Monaghan        
4
25
9
MacKenzie Brannen
6
     
6
20
10
Kiera Boyd  
5
      16

Top

Beginner 11-12
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Seann Triubhas Points
1
Kate Gallagher
1
1
2
 
1
320
2
Olivia Neron
3
3
1
1
3
290
3
Karen Richards
2
2
4
 
2
193
4
Abigayle Atkinson
6
5
5
2
5
114
5
Kathleen Robertson  
4
 
3
6
73
6
Brenna McWilliams
5
 
6
5
4
67
7
Ariana Mount
4
 
3
    63
8
Arielle Masur  
6
 
4
  35
9
Julia Lemieux      
6
  10

Top

Beginner 13 & over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Seann Triubhas Points
1
Fiona Francis
3
 
1
1
1
302
2
Stephanie Devenish
1
 
2
5
3
198
3
Lisa Mossie
4
2
4
2
6
172
4
Katrina McCracken
2
1
   
4
169
5
Julia Riddick    
6
3
2
104
6
Rebecca Peer
6
 
3
6
5
74
7
Martha Patterson
5
6
5
    42
8
Emily Labine  
5
 
4
  41
9
Anne McIsaac  
3
      38
10
Hayley Martin  
4
      25

Top

Novice 10 & under
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Seann Triubhas Points
1
Isabella Maestri
3
1
1
1
1
390
2
Madison Jones
1
3
3
2
2
276
3
Claire Keenan
2
5
2
6
3
176
4
Jayde Matheson
6
6
5
3
4
99
5
Leah Irwin  
2
6
4
  91
6
Meagan Brodie
5
   
5
5
48
7
Holly Alguire
4
     
6
35
8 - tie
Laura Irwin    
4
    25
8 - tie
Rebecca Browne  
4
      25

Top

Novice 11 & Over
Place Dancer Fling Sword Lilt Flora Seann Triubhas Points
1
Alison Fraser
2
1
1
1
3
358
2
Taylor Breman
1
4
3
5
1
255
3
Mairi Watson
3
3
 
2
2
188
4
Ashley Sutton  
2
5
4
  97
5
Danielle Lemieux
4
 
2
    81
6
Jill Potvin
5
5
4
6
6
77
7
Rebecca Lemieux
6
   
3
4
73
8
Heather Warren    
6
 
5
26
9
Alison Hamilton  
6
      10

Top

Intermediate 10 & under
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Hornpipe Points
1
Sarah Jackson
 
1
1
1
1
352
2
Sarah McGrath
1
 
 
3
2
182
3
Mathea Harris
2
4
6
2
 
147
4
Isabella Priddle
4
6
2
4
5
132
5
Joelle Paquet
3
2
4
 
6
129
6
Maggie Vankessel
5
3
 
 
3
92
7
Rachel Moodie
 
 
3
6
4
73
8
Michaela McConnell
6
5
5
5
 
58

Top

Intermediate 11-14
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Hornpipe Points
1
Morgan Sheasgreen
1
3
1
5
1
318
2
Emma Pillsworth
2
2
2
2
2
280
3
Olivia Allan
 
1
 
1
 
176
4
Lisa Manouchehri
4
5
5
3
3
133
5
Laurel Chester
3
4
3
 
 
101
6
Erin Potvin
 
 
4
4
4
75
7
Victoria Shore
5
 
 
 
5
32

Top

Intermediate 15 & Over
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Hornpipe Points
1
Annabelle Porter
 
2
1
1
1
320
2
Alison Murray
2
1
 
2
2
256
3
Heather Baker
1
4
2
4
 
194
4
Rebecca Saaltink
4
3
3
5
4
142
5
Catherine Brown
5
6
5
3
5
96
6
Laurie MacEachern
3
5
4
6
 
89
7
Kathleen Hill
 
 
6
 
3
48

Top

Premier 11 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Shayna Hilton
1
2
1
2
1
376
2
Shawna 0'Neill
3
1
3
1
2
308
3
Ariana  Haslam
4
3
2
6
 
129
4
Emily Keenan
6
4
4
3
 
98
5
Sultana  Krispil
2
 
 
4
5
97
6
Emma Adams
5
6
5
 
4
67
7
Leah Genise
 
5
6
5
6
52
8
Makenzie McGugan
 
 
 
 
3
38

Top

Premier 12-13
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Jessyca Evrall
1
1
2
 
1
320
2
Cayley Scates
3
2
1
3
2
276
3
Kimberley Lawson
2
3
3
1
4
245
4
Melanie Harris
5
 
 
2
5
88
5
Becky Greenwood
4
5
 
 
3
79
6
Brianna Campbell
 
6
4
6
 
45
7
Tyra  Jutai
 
 
5
4
 
41
8
Hayley Matheson
6
4
 
 
 
35
9
Kristina Jacob
 
 
 
5
6
26
10
Holly MacDonald
 
 
6
 
 
10

Top

Premier 14-15
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Kelsey Campbell
1
1
1
2
1
408
2
Kerry McDougall
2
2
2
3
3
244
3
Logan Green
 
3
6
1
5
152
4
Taranah Krispil
3
4
4
 
2
144
5
Abigail Creighton
4
5
5
5
 
73
6
Anna  Brooks
6
6
 
4
4
70
7
Claire Boteler
5
 
3
6
 
64
8
Arianne Lavoie-Weddell
 
 
 
 
6
10

Top

Premier 16-17
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Kalynda Conley
2
3
1
6
1
280
2
Jennifer McDougall
6
2
2
1
3
248
3
Kelly Valade
1
1
6
5
4
227
4
Laura Novitsky
3
6
4
3
2
167
5
Jenny McCandie
 
 
3
2
 
94
6
Kristen Cooke
5
5
 
4
6
67
7
Lisa Brooks
4
4
5
 
 
66
8
Janet MacDonald
 
 
 
 
5
16

Top

Premier 18 & over
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Laura Donlan
1
1
1
1
2
408
2
Elaine MacKay
2
3
2
4
1
263
3
Chelsea Champagne
3
2
3
2
3
226
4
Laura-Isobel McCall
4
4
5
 
5
82
5
Christine Riddick
5
 
4
3
 
79
6
Kimberly Mercer
6
6
 
5
4
61
7
Emily Raymond
 
5
6
6
 
36
8
Katie Monaghan
 
 
 
 
6
10

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Katharine Robinson School of Highland Dancing Beginner High Aggregate Emma Porter
Morrison Lamothe Bakery Novice High Aggregate Isabella Maestri
Katharine Robinson School of Highland Dancing Intermediate High Aggregate Sarah Jackson
OHDA Premier 11 & under Shayna Hilton
  Premier 11 & under Runner-up Shawna O'Neill
  Premier 12-13 Jessyca Evrall
  Premier 12-13 Runner-up Cayley Scates
Cortland Benfield MacDonell Premier 14-15 Kelsey Campbell
  Premier 14-15 Runner-up Kerry McDougall
  Premier 16-17 Kalynda Conley
  Premier 16-17 Runner-up Jennifer McDougall
National Capital Region Highland Games Premier 18 & over Laura Donlan
  Premier 18 & over Runner-Up Elaine Mackay
Winnie McNaule Memorial Premier Dancer of the Day Kelsey Campbell
Laura Donlan

Top