OHDA Competition Results - October 28, 2007

Judges Pipers
Patricia MacKenzie
(Port Alberni, B.C.)
Janice Macquarrie
(Antigonish, Nova Scotia)
Laureen McLaren Geib
(Calgary, Alberta)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Special Premier Seann Triubhas Premier
  • All
  • 8 & U
  • 9-10
  • 11 & O

     

  • 11 & U
  • 12 & O
  • 13 & U
  • 14 & O
  • 13 & U
  • 14-16
  • 17 & O
  • 11 & U
  • 12-13
  • 14-15
  • 16-17
  • 18 & O
  • Points are calculated as follows:
       1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
    All dancers in first place received a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
    All Premier dancers in second place received a runner-up trophy.

    Primary
    Place Dancer Fling Sword PDB/HC 16PDB Points
    1
    Elizabeth Wood
    1
    2
    1
    3
    270
    2
    Olivia Hollett
    3
    3
    2
    2
    188
    3
    Shelby Doucette
    2
     
    4
    1
    169
    4
    Annie Bender
    4
    1
    5
    5
    145
    5
    Lindsay Armstrong
     
     
    3
     
    38
    6
    Lauren Eckenswiller
     
     
    6
    4
    35
    7
    Maia Kalil
     
     
     
    6
    10

    Top

    Beginner 8 & under
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Points
    1
    Caitlyn Verbeek
    1
    1
    1
    2
    320
    2
    Chelsea Hampson
    3
     
    2
    1
    182
    3
    Samantha Jones
    2
    2
    3
    4
    175
    4
    Abigail Le
    4
    3
    4
    3
    126
    5
    Ashley Irwin
    6
    4
    6
    6
    55
    6
    MacKenzie Moffat
    5
    6
    5
     
    42
    7 - tie
    Megan Bowman
     
    5
     
     
    16
    7 - tie
    Jayme Cameron
     
     
     
    5
    16

    Top

    Beginner 9-10
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Points
    1
    Kaitlyn Ostrander
    1
    1
    1
     
    264
    2
    Julie Rougeau
    2
    2
    3
    2
    206
    3
    Courtenay Roach
    4
    3
    4
    1
    176
    4
    Jordan Panter
    3
     
    2
    3
    132
    5
    Brooke Green
    5
    4
    6
    5
    67
    6
    Alyson Berube
     
     
    5
    4
    41
    7
    MacKenzie Brannen
    6
    5
     
     
    26
    8 - tie
    Audrey Matheson
     
    6
     
     
    10
    8 - tie
    Amanda Wyville
     
     
     
    6
    10

    Top

    Beginner 11 & Over
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Points
    1
    Emily Labine
     
    1
    3
    1
    214
    2
    Julia Irwin
    3
    3
    1
    3
    202
    3
    Kate Gallagher
    1
    2
    5
    5
    176
    4
    Karen Clark
    2
     
    4
    2
    137
    5
    Carolyn Kierulf-Monaghan
    4
    6
    2
    4
    116
    6
    Rebekah Noble
    5
    4
    6
    6
    61
    7
    Arielle Masur
    6
    5
     
     
    26

    Top

    Novice 11 & under
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Points
    1
    Hanna Jackson
    1
    4
    1
    2
    257
    2
    Holly Melsom
    2
     
    2
    1
    200
    3
    Kaitlyn Murray-McDonald
    4
    1
    3
    3
    189
    4
    Hanna Kelly
    5
    2
    4
    4
    122
    5
    Laura Irwin
    3
     
    5
    5
    70
    6
    Taylor Armstrong
     
    3
     
     
    38
    7
    Leah Irwin
     
    5
     
    6
    26
    8
    Julia Rasmussen
    6
    6
     
     
    20
    9
    Katie Wilkins
     
     
    6
     
    10

    Top

    Novice 12 & Over
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Points
    1
    Sara Kaponen
    2
    1
     
    2
    200
    2
    Amie Jones
    1
     
    1
    5
    192
    3
    Stephanie Devenish
    4
    2
    3
    3
    157
    4
    Hannah Wisniowski
    3
     
     
    1
    126
    5
    Lisa Mossie
    5
    5
    2
     
    88
    6
    Alison Hamilton
    6
     
    6
    4
    45
    7
    Olivia Neron
     
    3
     
     
    38
    8
    Morgan Jefferies
     
     
    4
    6
    35
    9
    Rebecca Lemieux
     
    6
    5
     
    26
    10
    Brenna McWilliams
     
    4
     
     
    25

    Top

    Intermediate 11 & under
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Irish Jig Points
    1
    Isabella Maestri
    4
    1
    1
    1
    5
    305
    2
    Erin Potvin
    1
    5
    2
    5 - tie
    2
    232
    3
    Isabella Priddle
    6
    2
    3
    2
    4
    185
    4
    Lauren Fourney
    3
     
     
    5 - tie
    1
    142
    5
    Mairi Watson
     
     
    5
    3
    3
    92
    6
    Paige Waldock
    2
    4
     
     
     
    81
    7
    Michaela McConnell
     
    3
    4
     
     
    63
    8
    Olivia Allen
    5
     
    6
    4
    6
    61
    9
    Bronte Waldock
     
    6
     
     
     
    10

    Top

    Intermediate 12 & over
    Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Irish Jig Points
    1
    Lauren Breman
    3
    3
    2
    1
    1
    308
    2
    Rebecca Saaltink
    2
    1
    1
    4
    4
    282
    3
    Jill Potvin
    4
    2
    4
    6
    3
    154
    4
    Christina Peddle
    1
    4
     
     
    5
    129
    5
    Alison Fraser
    5
    6
    3
    3
     
    102
    6
    Lisa Manouchehri
     
     
    5 - tie
     
    2
    72
    7
    Laurie MacEachern
    6
     
     
    2
     
    66
    8
    Ashley Sutton
     
    5
     
    5
     
    32
    9
    Victoria Shore
     
     
    5 - tie
     
    6
    26

    Top

    Special Premier Seann Triubhas 13 & under
    Place Dancer
    1 Shawna O'Neill
    2 Megan McKenna
    3 Sultanna Krispil
    4 Ashley Verbeek
    5 Paige Morin
    6 Maggie Van Kessel

    Top

    Special Premier Seann Triubhas 14-16
    Place Dancer
    1 Annabelle Porter
    2 Emma Pillsworth
    3 Claire Boteler
    4 Abigail Creighton
    5 Taraneh Krispil
    6 Logan Green

    Top

    Special Premier Seann Triubhas 17 & Over
    Place Dancer
    1 Kristen Cooke
    2 Kelly Valade
    3 Kalynda Conley
    4 Lisa Brooks
    5 Elise Quinn
    6 Elaine Mackay

    Top

    Premier 11 & under
    Place Dancer Hornpipe Irish Jig Village Maid Lilt Points
    1 Sarah Jackson 2 1 2 1 288
    2 Samantha Melsom 1 3 1 2 270
    3 Shawna O'Neill 4 2 4 3 144
    4 Robyn Evrall 3 4 5 5 95
    5 Emily Keenan   5 3 4 79
    6 Maggie VanKessel 5       16

    Top

    Premier 12-13
    Place Dancer Hornpipe Irish Jig Village Maid Lilt Points
    1 Emily Daniel 2 1 2 1 288
    2 Brianna Campbell 1 3 5 2 198
    3 Ashley Verbeek 3   1 4 151
    4 Melissa Descarie   2 6 3 104
    5 Jessyca Evrall 4 6 3 6 83
    6 Megan McKenna   4   5 41
    7 Morgan Sheasgreen 6   4   35
    8 Becky Greenwood 5 5     32

    Top

    Premier 14-15
    Place Dancer Hornpipe Irish Jig Village Maid Lilt Points
    1 Kerry McDougall 3 1 1 1 302
    2 Logan Green 2 2 3 3 188
    3 Claire Boteler 5 3 5 2 126
    4 Taraneh Krispil 4 4 2 5 122
    5 Anna Brooks 1       88
    6 Chelsea Verbeek 6 5 4 4 76
    7 Emma Pillsworth   6 6 6 30

    Top

    Premier 16-17
    Place Dancer Hornpipe Irish Jig Village Maid Lilt Points
    1 Kayleigh MacDonald 1 1 1 1 352
    2 Kelsey Campbell 2 3 2 2 206
    3 Kalynda Conley 4 2 3 3 157
    4 Annabelle Porter 3 4   5 79
    5 Jennifer McDougall   5 6 4 51
    6 Tina Larson 6   4 6 45
    7 Lisa Brooks   6 5   26
    8 Abigail Creighton 5       16

    Top

    Premier 18 & Over
    Place Dancer Hornpipe Irish Jig Village Maid Lilt Points
    1 Laura Donlan 1 1 1 1 352
    2 Vanessa Pleasance 2 6 2 3 160
    3 Chelsea Champagne 3 4 5 2 135
    4 Elise Quinn 5 2 4 6 107
    5 Kelly Valade 4 5 3 4 104
    6 Elaine Mackay 6 3 6 5 74

    Top

    Pre-Premier Trophy Winners Pre-Premier Trophy Winners
    Pre-Premier Trophy Winners


    Premier Trophy Winners
    Premier Trophy Winners

    Perpetual Trophy Winners
    Trophy Group Dancer
    OHDA Beginner Trophy Beginner High Aggregate Caitlyn Verbeek
    Wallace Trophy Novice High Aggregate Hanna Jackson
    Marilyn Walker Trophy Intermediate High Aggregate Isabella Maestri
    Caitlin Stewart Memorial Trophy Intermediate Jig 11 years old Isabella Priddle
    Luxton/Macdonald Family Trophy Premier 11 & Under Sarah Jackson
      Premier 11 & Under Runner-up Samantha Melsom
    Macdonald Family Trophy Premier 12-13 Emily Daniel
      Premier 12-13 Runner-Up Brianna Campbell
      Premier 14-15 Kerry McDougall
      Premier 14-15 Runner-Up Logan Green
    Sons of Scotland Trophy Premier 16-17 Kayleigh Macdonald
      Premier 16-17 Runner-Up Kelsey Campbell
    Cameron Highlanders Trophy Premier 18 & Over Laura Donlan
      Premier 18 & Over Runner-Up Vanessa Pleasance
    Wendy Ewart Village Maid Memorial Trophy Village Maid 1st place dance-off Kayleigh Macdonald
    Gillian Macdonald Trophy Junior Dancer of the Day Kerry McDougall
    Pauline Nash Memorial Trophy Senior Dancer of the Day Kayleigh Macdonald

    Top