OHDA Competition Results - February 16, 2008

Judges Pipers
Nancy Hays (Alberta)
Jacqueline Smith (Ontario)
Bethany Bisaillion (Ottawa)
Amy Garson (Ottawa)

Primary Beginner Novice Intermediate Premier

Points are calculated as follows:
   1st - 88, 2nd - 56, 3rd - 38, 4th - 25, 5th - 16, 6th - 10
All dancers in first place receive a trophy, except for the Primary class (as per SOBHD Regulations).
All Premier dancers in second place receive a runner-up trophy.
Please report any errors or omissions to the webmaster.

Primary
Place Dancer Fling Sword 16 PDB PDB/HC Points
1
Shelby Doucette  
1
1
2
232
2
Olivia Hollett
1
 
3
1
214
3
Elizabeth Wood  
2
2
3
150
4
Abbey Saint-Yves
2
3
4
4
144
5
Lauren Eckenswiller  
4
5
 
41
6
Maia Kalil      
5
16

Top

Beginner 8 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Flora Points
1
Chelsea Hampson
5
2
1
5
2
232
2
Samantha Jones
2
3
2
3
4
213
3
Abigael Le
4
   
1
1
201
4
Robyn Moke  
1
3
2
 
182
5
Jade Hunter
1
5
 
4
 
129
6
Haley Yerxa
6
4
4
6
3
108
7
Chloe Boilard
3
    
38
8
Megan Bowman  
6
   
10

Top

Beginner 9-11
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Flora Points
1
Meagan Yerxa
3
1
1
1
1
390
2
Francois Belanger
1
2
3
2
2
294
3
Jordan Panter
4
 
2
4
3
144
4
Amanda Wyville
2
3
4
5
 
135
5
Mackenzie Moffat  
5
6
3
 
64
6
MacKenzie Brannen
5
4
5
  
57
7
Audrey Matheson  
6
  
4
35
8
Alyson Berube    
6
 
10

Top

Beginner 12& over
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Flora Points
1
Karen Clark
1
3
2
6
1
280
2
Anne McIsaac
2
1
4
3
4
232
3
Kate Gallagher
3
2
5
1
 
198
4
Emily Labine
5
4
1
5
3
183
5
Karen Richards  
6
3
2
2
160
6
Emily Langford
4
 
6
4
 
60
7
Kelly Proulx
6
   
5
26
8
Rose Sharpe-Schmid  
5
   
16
9
Sarah Evans     
6
10

Top

Novice 11 & under
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Flora Points
1
Kaitlyn Murray MacDonald
2
1
3
1
2
326
2
Hanna Jackson
1
4
1
6
1
299
3
Taylor Armstrong
3
2
2
3
4
213
4
Sarah Pace
5
3
 
2
3
148
5
Laura Irwin
4
 
4
4
5
91
6 - tie
Katie Wilkins
6
  
5
 
26
6 - tie
Lindsey MacMillan   
5
 
6
26
8
Beth Connelly  
5
   
16
9 - tie
Leah Irwin   
6
  
10
9 - tie
Carolyn Kierulf-Monaghan  
6
   
10

Top

Novice 12 & Over
Place Dancer Fling Sword Seann Triubhas Lilt Flora Points
1
Sara Kaponen
1
1
1
2
1
408
2
Hannah Wisniowski
2
4
3
1
2
263
3
Brenna McWilliams
4
5
2
6
5
123
4
Olivia Neron
6
2
 
3
 
104
5
Rebecca Lemieux  
3
5
 
4
79
6
Lisa Mossie
3
   
4
6
73
7
Ariana Mount
5
 
4
   
41
8
Heather Ernst        
3
38
9
Alison Hamilton      
5
 
16
10 - tie
Morgan Jefferies  
6
     
10
10 - tie
Justine Payne    
6
   
10

Top

Intermediate 13 & under
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Hornpipe Points
1
Isabella Maestri
1
1
1
3
2
358
2
Lauren Fourney
3
2
2
4
3
213
3
Victoria Tawa   
3
2
1
182
4
Mairi Watson
 
3
4
1
 
151
5
Madison Jones
2
   
4
81

Top

Intermediate 14 & Over
Place Dancer Barracks Laddie Lilt Flora Hornpipe Points
1
Lauren Breman
1
1
1
1
1
440
2
Jill Potvin
2
5
2
 
2
184
3
Christina Peddle
3
4
4
4
3
151
4
Bernadette Belanger
6
3
 
2
4
129
5
Alison Fraser
4
6
3
3
5
127
6
Victoria Shore
5
2
5
 
6
98
7
Ashley Sutton   
6
5
 
26
8
Heather Warren    
6
 
10

Top

Premier 12 & under
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Robyn Evrall
1
1
5
1
 
280
2
Sarah Jackson
3
3
1
6
3
212
3
Shawna O'Neill
2
2
3
 
2
206
4
Emily Keenan
4
4
6
2
1
204
5
Leah Genise
5
6
2
4
 
107
6
Ariana Haslam
6
5
4
5
4
92
7
Sultanna Krispil    
3
5
54
8
Maggie Van Kessel     
6
10

Top

Premier 13-14
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Cayley Scates
4
1
2
2
1
313
2
Jessyca Evrall
1
3
1
4
2
295
3
Brianna  Campbell
2
2
3
1
4
263
4
Megan McKenna
3
5
6
3
3
140
5
Kayla Bisaillion
6
 
4
6
5
61
6
Becky Greenwood
5
 
5
5
6
58
7
Kristina Jacob
 
4
    25
9
Erin Potvin
 
6
    10

Top

Premier 15-17
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Kelsey Campbell
1
1
1
1
1
440
2
Logan Green
2
2
2
 
3
206
3
Taraneh Krispil
6
3
3
3
 
124
4
Claire Boteler
5
6
4
5
2
123
5
Emma Thompson    
2
6
66
6
Annabelle Porter
 
4
5
6
 
51
7 - tie
Kristen Cooke
4
   
5
41
7 - tie
Lisa Brooks
 
5
 
4
 
41
9
Madison Norton
3
     38
10
Anna Brooks     
4
25
11
Abigail Creighton   
6
   10

Top

Premier 18 & over
Place Dancer Barracks Laddie Bonnets Errol Hornpipe Points
1
Kayleigh Macdonald
1
2
1
1
1
408
2
Laura  Donlan
2
1
2
5
2
272
3
Kalynda Conley
4
6
3
2
5
145
4
Kelly Valade
3
4
4
6
4
120
5
Brenna Baggs
5
3
6
4
6
99
6
Chelsea Champagne
6
5
5
 
3
80
7
Jennie McCandie    
3
 
38

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancer
Katharine Robinson School of Highland Dancing Beginner High Aggregate Meagan Yerxa
Morrison Lamothe Bakery Novice High Aggregate Sara Kaponen
Katharine Robinson School of Highland Dancing Intermediate High Aggregate Lauren Breman
OHDA Premier 12 & under Robyn Evrall
  Premier 12 & under Runner-up Sarah Jackson
Cortland Benfield MacDonell Premier 13-14 Cayley Scates
  Premier 14-15 Runner-up Jessyca Evrall
  Premier 16-17 Kelsey Campbell
  Premier 16-17 Runner-up Logan Green
National Capital Region Highland Games Premier 18 & over Kayleigh Macdonald
  Premier 18 & over Runner-Up Laura Donlan
Winnie McNaule Memorial Premier Dancer of the Day Kelsey Campbell
Laura Bablitz Memorial Hornpipe Dance Off Kayleigh Macdonald

Top