OHDA Choreography Competition Results - February 15, 2004

Judge
Sandra Bald Jones (Hamilton, Ontario)

Broadsword Solo Duet Trio Group

Please report any errors or omissions to the webmaster.

TR>
Broadsword
Place Dancers Title School
1 Therese Barrett
Brianna Campbell
Emily Keenan
Michelle Robinson
Military Salute Loch Murray Dancers
2 Emma Adams
Leigh Dunn
Rebecca Lemieux
Ashley Sutton
Golden Swords of Earl MacCulloch School of Dancing
3 Alexandra Batchelor
Mackenzie Childs
Frances Leduc
Lauren Shea
Royal Salute Rob Roy School - Carol-Anne Bell
4 Lisa Coulter
Mary Jane O'Donovan
Alex
Colleen Webster
The Crossing Point Rob Roy School - Carol-Anne Bell
5 Fea Garson
Leah Genise
Elisabeth Manley
Maggie VanKessell
Team Macdonald Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Solo - Group A
Place Dancer Title School
1 Brittany Fowles The Pauper's Dream MacCulloch School of Dancing
2 Amy Savage Highland Heart MacCulloch School of Dancing
3 Melissa Descarie Magic in the Glen Macdonald Highland Dancers of Ottawa
4 Emily Armstrong Boondock Lassie MacCulloch School of Dancing

Top

Solo - Group B
Place Dancer Title School
1 Kayleigh Macdonald Spur of the Moment Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Christina Larson Music Box Dancer Fiona Champagne School
3 Shannon Garden-Smith The Journey Sherry Sim - Sim School of Highland Dance
4 Kalynda Conley Secret Garden Fiona Charlton
5 Anna Stanutz Celtic Rhapsody Fiona Champagne School

Top

Solo - Group C
Place Dancer Title School
1 - tie Chelsea Champagne A Fine Upstanding Gentleman, I Is Fiona Champagne School
1 - tie Marielle Lesperance The Dance You Choose Ellen Cameron
3 Courtney Roefs A Time to Dance Sherry Sim - Sim School of Highland Dance
4 Mary Armstrong Just Clownin' Around Mary Armstrong

Top

Solo - Group D
Place Dancer Title School
1 Elaine Mackay The Good, the Bad, and the Scottish Fiona Champagne School
2 Vanessa Pleasance Highland Grace Terri Kember - Loch Murray Dancers
3 Lindsay Munro Chasing Rain Macdonald Highland Dancers of Ottawa
4 Shannon Farquhar A'Bhantrach Bhronach (The Sorrowing Widow) Terri Kember - Loch Murray Dancers
5 Kristen McNaule All That Plaid Maya Vandenburg School

Top

Duet - Group A
Place Dancers Title School
1 Kelsey Campbell
Jessica Greig
Sailors Shuffle Loch Murray Dance School
2 Brittany Fowles
Amy Savage
Celtic Fire MacCulloch School of Dancing
3 Hannah Glover
Kaleigh Potts
Celtic Blue Rhapsody Fiona Champagne School

Top

Duet - Group B
Place Dancers Title School
1 Kristen Keane
Laura Novitsky
Celtic Promenade Loch Murray Dancers
2 Kristen Cooke
Christina Larson
Scottish Sooties Fiona Champagne School
3 Kalynda Conley
Meghan Johnson
Marionette Magic Fiona Charlton
4 Claire Boteler
Hariete Walker
Duelling Dancers Loch Murray Dancers

Top

Duet - Group C
Place Dancers Title School
1 Kayleigh Macdonald
Marielle Lesperance
Flying Gillies Macdonald/Cameron Schools
2 Tamiko Bown-Kai
Michiko Bown-Kai
We'll Dance Like No One's Watching Wallace Symington
3 Cassandra Coville
Anna Stanutz
Swirl of the Tartan Fiona Champagne School
4 Lisa Brooks
Kimberley Mercer
Highland Wild Fiona Champagne School

Top

Duet - Group D
Place Dancers Title School
1 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Maidens of the Isles Fiona Champagne School
2 Erin Mansfield
Lindsay Munro
Dannsa Macdonald Highland Dancers of Ottawa
3 Kristy Brazeau
Kyla Martin
Sisters of Lothlorien Loch Murray Dancers
4 Kristen McNaule
Anna Belanger
Plaid Gone Bad Kristen McNaule School

Top

Trio - Group A
Place Dancers Title School
1 Cassie Coville
Christina Larson
Anna Stanutz
Gone Celtic Country Fiona Champagne School
2 Kimberley Greig
Alyssa Matheson
Alexa Murray
Untitled Loch Murray Dancers
3 Claire Boteler
Shannon Farquhar
Kristen Keane
Scottish is Best Loch Murray Dancers
4 Reilly Baggs
Lindsay Bell
Devon Massouh
Highland Swing Rob Roy School - Carol-Anne Bell

Top

Trio - Group B
Place Dancers Title School
1 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Elaine McKay
Johnny Tulloch Fiona Champagne School
2 Katherine Houston
Samantha McDonagh
Shannon McDonagh
Scottish Senoritas Loch Murray Dancers
3 Rebekah Massouh
Sarah Massouh
Rachel Smith
Celtic Beats Rob Roy School - Carol-Anne Bell
4 Lindsay Hunter
Mary Beth Armstrong
Heather Baker
Samain Shadows Rosemary Breman
5 Dana Rimeikis
Vicki Wilks
Ashley Wickham
Parlour Medley Sherry Sim - Sim School of Highland Dance

Top

Group - Group A
Place Dancers Title School
1 Anna Brooks
Kayla Bisaillion
Becky Greenwood
Alison Fraser
Madison Norton
Heilin Jazz Fiona Champagne School
2 Lisa Brooks
Kristen Cooke
Hannah Glover
Kim Mercer
Kaleigh Potts
Kristen Spruit
Fairies in the Glen Fiona Champagne School
3 Lauren Breman
Abbey Creighton
Aleni Cronkwright
Jenna Gauthier
Logan Green
Caitlin Neron
Meghan Strank
Tartan Treasures Rosemary Breman
4 Fea Garson
Leah Genise
Elisabeth Manley
Maggie VanKessell
A Wee Highland Swing Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Group - Group B
Place Dancers Title School
1 Kristy Brazeau
Shannon Farquhar
Kat Houston
Kristen Keane
Shannon McDonagh
Sam McDonagh
Heather Moxley
Celtic Fire Moxley & Kember
2 Shannon Garden-Smith
Amanda Greenwood
Dana Rimeikis
Courtney Roefs
Ashley Wickham
Vicki Wilks
Jean's Reel by the Sterling Thistles Sherry Sim - Sim School of Highland Dance
3 Lindsay Bell
Melissa Burgess
Roxanne Campbell
Kendra MacNeil
Sarah Massouh
Rachel Smith
Weary Maiden Rob Roy School - Carol-Anne Bell
4 Devin Baggs
Reilly Baggs
Kaitlyn MacNeil
Devon Massouh
Rebekah Massouh
Andrea Salisbury
Highland Funk Rob Roy School - Carol-Anne Bell

Top

Group - Group C
Place Dancers Title School
1 Mary Beth Armstrong
Heather Baker
Holly Freill
Lindsay Hunter
Samantha Shaw
Elisabeth Somerville
Rags to Riches Rosemary Breman
2 Stephanie Arseneault
Melissa Descarie
Kayleigh Macdonald
Erin Mansfield
Lindsay Munro
Celtic Mist Macdonald Highland Dancers of Ottawa
3 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Cassie Coville
Christina Larson
Elaine MacKay
Lauren MacKay
Anna Stanutz
Whispers of the Highlands Fiona Champagne School
4 Andree Charlebois Brigitte Charlebois
Carole-Anne Charlebois
Michelle Cowin
Anne Hennessy
Marina Ridley
Chemical Workers Andree Charlebois Cumbrae School of Dancing

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancers School
Katharine Robinson Team Broadsword Therese Barrett
Brianna Campbell
Emily Keenan
Michelle Robinson
Loch Murray Dancers
  Solo - Group A Brittany Fowles MacCulloch School of Dancing
OHDA Silver Plate
In honour of Adele Joy Gillespie
Solo - Group B Kayleigh Macdonald Macdonald Highland Dancers of Ottawa
Caroline King Memorial Solo - Group C Chelsea Champagne
Marielle Lesperance
Fiona Champagne School
Ellen Cameron
Oakes School of Dance and Movement Solo - Group D Elaine Mackay Fiona Champagne School
Gillian McDonald School of Highland Dancing Duet - Group A Kelsey Campbell
Jessica Greig
Loch Murray Dancers
  Duet - Group B Kristen Keane
Laura Novitsky
Loch Murray Dancers
  Duet - Group C Kayleigh Macdonald
Marielle Lesperance
Macdonald/Cameron
  Duet - Group D Halye Carkner
Chelsea Champagne
Fiona Champagne School
  Trio - Group A Cassie Coville
Christina Larson
Anna Stanutz
Fiona Champagne School
  Trio - Group B Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Elaine Mackay
Fiona Champagne School
Karen Nuttall Plate Group - Group A Anna Brooks
Kayla Bisaillion
Becky Greenwood
Alison Fraser
Madison Norton
Fiona Champagne School
OHDA Perpetual Plaque Group - Group B Kristy Brazeau
Shannon Farquhar
Kat Houston
Kristen Keane
Shannon McDonagh
Sam McDonagh
Heather Moxley
Moxley & Kember
OHDA Group Choreography Group - Group C Mary Beth Armstrong
Heather Baker
Holly Freill
Lindsay Hunter
Samantha Shaw
Elisabeth Somerville
Rosemary Breman

Top