OHDA Choreography Competition Results - February 20, 2005

Judge
Ann Milne (Toronto, Ontario)

Broadsword Solo Duet Trio Group

Please report any errors or omissions to the webmaster.

Broadsword
Place Dancers Title School
1 Therese Barrett
Emily Keenan
Sultanna Krispil
Michelle Robinson
Highland Express Skye Thistle Dancers
2 Anne Buckingham
Mackenzie Childs
Frances Leduc
Mary Jane O'Donovan
  Rob Roy Highland Dancers

Top

Solo - Group A
Place Dancer Title School
1 Melissa Descarie Flying Scotsman Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Alyssa Matheson My Celtic Creation Loch Murray Dancers
3 Claire Boteler Merry MacNeil Loch Murray Dancers
4 Kristen Cooke Cotton-Eyed Joe Fiona Champagne School
5 Meghan Johnston   Fiona Charlton

Top

Solo - Group B
Place Dancer Title School
1 Kayleigh Macdonald Celtic Maiden Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Kalynda Conley Celtic Mist Fiona Charlton
3 Anna Stanutz Frog in the Well Fiona Champagne School
4 Christina Larson Spirit of the Loch Fiona Champagne School
5 Kristen Keane Irish Rose Loch Murray Dancers

Top

Solo - Group C
Place Dancer Title School
1 Elaine Mackay The Good, the Bad, and the Scottish Fiona Champagne School
2 Marielle Lespérance   Ellen Cameron
3 Chelsea Champagne Donald, Where's your Trousers? Fiona Champagne School

Top

Duet - Group A
Place Dancers Title School
1 Becky Greenwood
Madison Norton
School Girls Fiona Champagne School
2 Marissa Charbonneau
Tianna Pidgeon
Celtic Flair Janine Lespérance
3 Kayla Bisaillion
Anna Brooks
Me and my Shadow Fiona Champagne School

Top

Duet - Group B
Place Dancers Title School
1 Cassie Coville
Anna Stanutz
Vaudeville Auditions Fiona Champagne School
2 Kristen Cooke
Christina Larson
Scottish Sooties Fiona Champagne School
3 Kimberly Greig
Alyssa Matheson
Keltic Kicks Loch Murray Dancers
4 Hannah Glover
Kaleigh Potts
Celtic Rhapsody Fiona Champagne School

Top

Duet - Group C
Place Dancers Title School
1 Marielle Lespérance
Kayleigh Macdonald
Spur of the Moment Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Maidens of the Isles Fiona Champagne School
3 Erin Mansfield
Lindsay Munro
Dannsa Macdonald Highland Dancers of Ottawa
4 Sarah Burnell
Kristen Keane
Breeoil Righil
(Energetic Reel)
Loch Murray Dancers
5 Lisa Brooks
Kimberley Mercer
Highland Wild Fiona Champagne School

Top

Trio - Group A
Place Dancers Title School
1 Kimberly Greig
Katherine Houston
Samantha McDonagh
Celtic Elements Loch Murray Dancers
2 Kristen Cooke
Christina Larson
Anna Stanutz
Parlour Medley Fiona Champagne School

Top

Trio - Group B
Place Dancers Title School
1 Kristy Brazeau
Laura Novitsky
Vanessa Pleasance
Dancing "Chic to Chic" Loch Murray Dancers
2 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Elaine Mackay
Pirates of Yee Dance Fiona Champagne School
3 Kayleigh Macdonald
Erin Mansfield
Lindsay Munro
Got Kilt Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Group - Group A
Place Dancers Title School
1 Lauren Breman
Aleni Cronkwright
Bailey Eagan
Logan Green
Caitlin Neron
Tell Me Ma Rosemary Breman
2 Kayla Bisaillion
Anna Brooks
Alison Fraser
Becky Greenwood
Papa's Got A Brand New Bagpipe Fiona Champagne School
3 Emma Adams
Fea Garson
Leah Genise
Kayla Mansfield
Isabella Priddle
Morgan Sheasgreen
Maggie VanKessell
A Wee Highland Swing Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Group - Group B
Place Dancers Title School
1 Erin Lee
Marielle Lespérance
Catherine MacLeod
Sonja Stilnovich
Kelly Vanderburg
  Ellen Cameron
2 Emily Armstrong
Melissa Descarie
Kayleigh Macdonald
Elisabeth Manley
Lindsay Munro
Highland Heritage Macdonald Highland Dancers of Ottawa
3 Claire Boteler
Kimberly Greig
Katherine Houston
Kristen Keane
Samantha McDonagh
Shannon McDonagh
Mandela Loch Murray Dancers
4 Hannah Glover
Kim Mercer
Madison Norton
Kaleigh Potts
Kristen Spruit
Swirl of the Tartan Fiona Champagne School

Top

Group - Group C
Place Dancers Title School
1 Andrée Charlebois
Brigitte Charlebois
Carole-Anne Charlebois
Anne Hennessy
Jenn Macquarrie
Kristen McNaule
The Scottish Mafia Andrée Charlebois Caithream Celtic Dance Fusion
2 Kristy Brazeau
Kelsey Campbell
Jessica Greig
Melanie Lemieux
Kyla Martin
Laura Novitsky
Vanessa Pleasance
Scarlet Seven Loch Murray Dancers
3 Lisa Brooks
Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Kristen Cooke
Cassie Coville
Christina Larson
Elaine MacKay
Anna Stanutz
Whispers of the Highlands Fiona Champagne School
4 Brenna Baggs
Reilly Baggs
Lindsay Bell
Melissa Burgess
Roxanne Campbell
Kaitlyn MacNeil
Devon Massouh
Sarah Massouh
Rebekah Massouh
Andrea Salisbury
Rachel Smith
Skyedance Rob Roy Highland Dancers
5 Holly Freill
Lindsay Hunter
Samantha Shaw
Elizabeth Somerville
Witches Rosemary Breman

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancers School
Katharine Robinson Team Broadsword Therese Barrett
Emily Keenan
Sultanna Krispil
Michelle Robinson
Skye Thistle Dancers
OHDA Silver Plate
In honour of Adele Joy Gillespie
Solo - Group A Melissa Descarie Macdonald Highland Dancers of Ottawa
Caroline King Memorial Solo - Group B Kayleigh Macdonald Macdonald Highland Dancers of Ottawa
Ellen Cameron
Oakes School of Dance and Movement Solo - Group C Elaine Mackay Fiona Champagne School
Gillian McDonald School of Highland Dancing Duet - Group A Becky Greenwood
Madison Norton
Fiona Champagne School
  Duet - Group B Cassie Coville
Anna Stanutz
Fiona Champagne School
  Duet - Group C Marielle Lespérance
Kayleigh Macdonald
Macdonald Highland Dancers of Ottawa
  Trio - Group A Kimberly Greig
Katherine Houston
Samantha McDonagh
Loch Murray Dancers
  Trio - Group B Kristy Brazeau
Laura Novitsky
Vanessa Pleasance
Loch Murray Dancers
Karen Nuttall Plate Group - Group A Lauren Breman
Aleni Cronkwright
Bailey Eagan
Logan Green
Caitlin Neron
Rosemary Breman
OHDA Perpetual Plaque Group - Group B Erin Lee
Marielle Lespérance
Catherine MacLeod
Sonja Stilnovich
Kelly Vanderburg
Ellen Cameron
OHDA Group Choreography Group - Group C Andrée Charlebois
Brigitte Charlebois
Carole-Anne Charlebois
Anne Hennessy
Jenn Macquarrie
Kristen McNaule
Andrée Charlebois Caithream Celtic Dance Fusion

Top