OHDA Choreography Competition Results - February 12, 2006

Judge
Gail Danysk (Calgary, Alberta)

Broadsword Solo Duet Trio Group

Please report any errors or omissions to the webmaster.

Broadsword Group A
Place Dancers Title School
1 Abigayle Atkinson
Genevieve Doyle
Claire Keenan
Katie Wilkens
Highland Express Skye Thistle Highland Dancers
2 Katy Cameron
Heather Ernst
Jordan Racine
Julia Rougeau
Hannah Wisniowski
Scottish Dolls Charlton-Young Highland Dance Studio
3 Olivia Allan
Madison Jones
Isabella Maestri
Amarige Trottier
The Bonnie Broadsworders Loch Murray Dancers
4 Sarah Jackson
Kayla Manley
Piper Rishel
Morgan Sheasgreen
Macdonald Team Broadsword Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Broadsword Group B
Place Dancers Title School
1 Erica Bridgeman
Olivia Ferderber
Fiona Francis
Alison Murray
Amanda Murphy
Laura Sosnow
Honest Poverty Katharine Robinson School of Highland Dancing
2 Kelsie Allinotte
Lisa Manouchehri
Jill Potvin
Ashley Sutton
Knight's Highland Quest MacCulloch School of Highland & Step Dancing
3 Callan Hayman
Erin Potvin
Victoria Shore
Heather Warren
A Touch of Gold MacCulloch School of Highland & Step Dancing
4 Amelie Ferron-Craig
Laurie MacEachern
Anne MacIsaac
Rebecca Peer
Kelly Proulx
South Australia Academie des Arts d'Aylmer

Top

Solo - Group A
Place Dancer Title School
1 Laura Novitsky Celtic Flair Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Claire Boteler Merry MacNeil Loch Murray Dancers
3 Kristen Cooke Escape from Alcatraz Fiona Champagne School
4 Melissa Descarie Flying Scotsman Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Solo - Group B
Place Dancer Title School
1 Anna Stanutz Mary MacPoppins Fiona Champagne School
2 Chelsea Champagne Red Shoes Fiona Champagne School
3 Elaine Mackay The Woodsman Fiona Champagne School
4 Kalynda Conley Celtic Mist Fiona Charlton

Top

Duet - Group A
Place Dancers Title School
1 Lisa Brooks
Tina Larson
Celtic Myst Fiona Champagne School
2 Kelsey Campbell
Kristen Keane
Celtic Charm Loch Murray Dancers
3 Becky Greenwood
Madison Norton
Highland Spirits Fiona Champagne School
4 Kayla Bissaillion
Anna Brooks
The Shire Fiona Champagne School

Top

Duet - Group B
Place Dancers Title School
1 Kristen Cooke
Kim Mercer
Untitled Fiona Champagne School
2 Cassie Coville
Anna Stanutz
Vaudeville Auditions Fiona Champagne School
3 Kristy Brazeau
Kyla Martin
Celtic Mist Loch Murray Dancers

Top

Duet - Group C
Place Dancers Title School
1 Kayleigh Macdonald
Lindsay Munro
A Dance Above the Rainbow Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Untitled Fiona Champagne School
3 Heidi Janzen
Heather MacPherson
Hart of the Highlands Hart School of Highland Dance
4 Kristen McNaule
Courtney Simpson
The Most Tragic Celtic Love Story Ever Told Walking with Cakes

Top

Trio - Group A
Place Dancers Title School
1 Emma Adams
Melissa Descarie
Leah Genise
The Bluenose Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Emily Keenan
Sultanna Krispil
Taraneh Krispil
Scottish Shimmy Skye Thistle Highland Dancers

Top

Trio - Group B
Place Dancers Title School
1 Kristen Cooke
Tina Larson
Anna Stanutz
Parlour Medley Fiona Champagne School
2 Lisa Brooks
Hannah Glover
Kristen Spruit
Papa's Got a Brand New Bagpipe Fiona Champagne School
3 Kalynda Conley
Meghan Johnston
Emma Thompson
Dannsa Sona Charlton-Young Highland Dance School

Top

Trio - Group C
Place Dancers Title School
1 Kayleigh Macdonald
Erin Mansfield
Lindsay Munro
Spur of the Moment Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Katherine Houston
Samantha McDonagh
Shannon McDonagh
Celtic Elements Loch Murray Dancers
3 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Elaine Mackay
Pirates of Ye Dance Fiona Champagne School
4 Sara Bruce
Heidi Janzen
Heather MacPherson
Dancers with Heart Hart School of Dance

Top

Group - Group A
Place Dancers Title School
1 Kate Gallagher
Emily Keenan
Sultanna Krispil
Taraneh Krispil
Michelle Robinson
Anatomic Skye Thistle Highland Dancers
2 Taylor Breman
Stephanie Devenish
Brooke Green
Eiryn Harmison
Leah Irwin
Lisa Mossie
Olivia Neron
Scottish Dolls Rosemary Breman
3 Kayla Manley
Isabella Priddle
Piper Rishel
Morgan Sheasgreen
Tory Sheasgreen
Highland Swing Macdonald Highland Dancers of Ottawa
4 Emma Adams
Fea Garson
Leah Genise
Emma Jackson
Sarah Jackson
Maggie VanKessell
Welcome Medley Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top

Group - Group B
Place Dancers Title School
1 Lauren Breman
Aleni Cronkwright
Abbie Creighton
Bailey Eagan
Logan Green
Caitlin Neron
Emma Pillsworth
Annabelle Porter
Samantha Shaw
Elizabeth Somerville
Explosive Rosemary Breman
2 Olivia Allan
Claire Boteler
Brianna Campbell
Kelsey Campbell
Scottish Sisters Loch Murray Dancers
3 Alison Fraser
Lynn Kroviazuk
Meagan McKenna
Christina Peddle
Playin' Country Music Fiona Champagne School

Top

Group - Group C
Place Dancers Title School
1 Melissa Descarie
Kayleigh Macdonald
Elisabeth Manley
Lindsay Munro
Laura Novitsky
Vanessa Pleasance
Celtic Rythms Macdonald Highland Dancers of Ottawa
2 Hayley Carkner
Chelsea Champagne
Kristen Cooke
Cassie Coville
Tina Larson
Elaine MacKay
Tara Morris
Anna Stanutz
Hats and Ties Fiona Champagne School
3 Kayla Bissaillion
Anna Brooks
Lisa Brooks
Hannah Glover
Becky Greenwood
Kim Mercer
Madison Norton
Kristen Spruit
Siamsa Fiona Champagne School
4 Kristy Brazeau
Sarah Burnell
Katherine Houston
Kristen Keane
Melanie Lemieux
Kyla Martin
Shannon McDonagh
Scarlet Seven Loch Murray Dancers
5 Andree Charlebois
Carole-Anne Charlebois
Michelle Cowin
Anne Hennessy
Kelly McNamee
Marina Ridely
Courtney Simpson
Faery Grace Caithream Celtic Dance Fusion
6 Kerri Henry
AJ Hincke
Kristen McNaule
Serena Mortlock
Premier Mature & Over Nutkin's Revenge

Top

Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancers School
Katharine Robinson Broadsword Group A Abigayle Atkinson
Genevieve Doyle
Claire Keenan
Katie Wilkens
Skye Thistle Highland Dancers
Helen Shirlaw Turvey Memorial Broadsword Group B Erica Bridgeman
Olivia Ferderber
Fiona Francis
Alison Murray
Amanda Murphy
Laura Sosnow
Katharine Robinson School of Highland Dancing
OHDA Silver Plate
In honour of Adele Joy Gillespie
Solo - Group A Laura Novitsky Macdonald Highland Dancers of Ottawa
Caroline King Memorial Solo - Group B Anna Stanutz Fiona Champagne School
Gillian Macdonald School of Highland Dancing Duet - Group A Lisa Brooks
Tina Larson
Fiona Champagne School
  Duet - Group B Kristen Cooke
Kim Mercer
Fiona Champagne School
  Duet - Group C Kayleigh Macdonald
Lindsay Munro
Macdonald Highland Dancers of Ottawa
  Trio - Group A Emma Adams
Melissa Descarie
Leah Genise
Macdonald Highland Dancers of Ottawa
  Trio - Group B Kristen Cooke
Tina Larson
Anna Stanutz
Fiona Champagne School
  Trio - Group C Kayleigh Macdonald
Erin Mansfield
Lindsay Munro
Macdonald Highland Dancers of Ottawa
OHDA Perpetual Plaque Group - Group A Kate Gallagher
Emily Keenan
Sultanna Krispil
Taraneh Krispil
Michelle Robinson
Skye Thistle Highland Dancers
Karen Nuttall Plate Group - Group B Lauren Breman
Aleni Cronkwright
Abbie Creighton
Bailey Eagan
Logan Green
Caitlin Neron
Emma Pillsworth
Annabelle Porter
Samantha Shaw
Elizabeth Somerville
Rosemary Breman
OHDA Group Choreography Group - Group C Melissa Descarie
Kayleigh Macdonald
Elisabeth Manley
Lindsay Munro
Laura Novitsky
Vanessa Pleasance
Macdonald Highland Dancers of Ottawa

Top