OHDA Choreography Competition Results - February 6, 2011

Judge
Janice MacQuarrie

Choreographed Broadsword Solo Duet Trio Group
Groups are listed in order from most junior group to most senior group.

Please report any errors or omissions to the webmaster.

Choreographed Broadsword - Group A
Place Dancers Title
1
Hannah Berthiaume
Sandra Donovan
Sonya Jason Byerley
Nicole Strevens
The Highlanders
2
Leigh Cui
Anna Loewen
Chloe Machado
Kasha Rombough
Tartan Brigade
3
Laura Maddison
Erin Metcalfe
Kate Metcalfe
Lauren Williamson
Heave Away
4
Robyn Boucher
Alexandra Everitt
Madison Starnes
Taylor Filion
Partners in Time
5
Isabela Bouffard Lima
Emma Boyes
Sadie Boyes
Ffion Turner Lawrence
Johnny Bean

Top

Choreographed Broadsword - Group B
Place Dancers Title
1
Julia Darrah
Andrea Cherry
Victoria MacNeill
Laura Phillips
Four Fiddling Feet
2
Shannon Murphy
Maggie Cantarutti
Alicia McMullen
Gillian Wallace
Highland Lassies
3
Sydney Barr
Catherine Bisson
Anna Larkin
Rose Sharp-Schmid
Bodochan
4
Camelia St Denis
Keely Herbert
Jocelyn Taylor
Isobel Vaisanen
Rhythm Beats All

Top

Choreographed Broadsword - Group C
Place Dancers Title
1
Siobhan Wilson
Kimiko Leslie
Claire Mahaffy
Heather Cormier-Laurin
Gingerbroad Sword
2
Heather Boyd
Caitlin Crockard
Catherine Pitre
Isabelle Pitre
Ships are Sailing
3
Karen Lachapelle
Annie Cormier
Sarah Govan-Sisk
Laura Woods
Dream of Rhonabwy

Top

Solo - Group A
Place Dancer Title
1
Meagan Yerxa Crescendo
2
Haley Yerxa Reelin' in the Glen
3
Elizabeth Connelly Ghille Callum-ity
4
Jordan Panter Blue Lassie

Top

Solo - Group B
Place Dancer Title
1
Isabella Maestri Celtic Fire
2
Isabella Priddle Missy B's Reel
3
Becky Greenwood Puttin' on the Ritz
4
Mairi Watson Celtic Shore
5
Michaela McConnell Return to the Land of Youth

Top

Solo - Group C
Place Dancer Title
1
Logan Green Take Me Back
2
Cayley Scates TBC
3
Anna Brooks Flamenco Fling
4
Ashley MacDonald TBC
5
Brianne Chaffey Flower of Scotland
6
Emily Labine Pick a Pocket

Top

Solo - Group D
Place Dancer Title
1
Chelsea Champagne Catharsis
2
Lisa Brooks Going the Distance
3
Kalynda Conley Ceilidh Tonight
4
Laurier MacEachern
Traa-dy-Lilt

Top

Duet - Group A
Place Dancers Title
1
Elizabeth Connelly
Tamra Boyd
Faeries Holiday
2
Hollie Barton
Katie Wilkins
Laundry Day
3
Meagan Yerxa
Haley Yerxa
Rippling Burn
4
Chrys Apostolatos
Denise Apostolatos
Duelling Dryads

Top

Duet - Group B
Place Dancers Title
1
Becky Greenwood
Kayla Bisaillion
Thistle Medley
2
Anna Brooks
Madison Norton
Coyote Way
3
Anna Gregory
Isabella Maestri
Jazzers in the Highlands

Top

Duet - Group C
Place Dancers Title
1
Chelsea Champagne
Elaine MacKay
Fire and Ice
2
Lisa Brooks
Kalynda Conley
Breakout
3
Laurie MacEachern
Mairi Watson
Between the Lines
4
Emily Labine
Lauren Mackay
MacMaster's Tulloch

Top

Trio - Group A
Place Dancers Title
1
Lisa Brooks
Tina Larson
Madison Norton
Leviathan
2
Chelsea Champagne
Elaine Mackay
Anna Brooks
Celtic Rhapsody Blue
3
Becky Greenwood
Kayla Bisaillion
Kalynda Conley
Johnny Tulloch
4
Anna Gregory
Brianna Campbell
Olivia Allen
Rock Star Audition
5
Beth Connelly
Tamra Boyd
Mairi Watson
Cirque de L'Ecosse
<" align="center" border="3"> Group - Group A Place Dancers Title
1
Ainsley Waldorf
Grace Younge
Kathleen Younge
Sarah Miller
Rock'n Roll Highland
2
Camelia St Denis
Keely Herbert
Isobel Vaisanen
Jocelyn Taylor
Alexandra Everitt
Robyn Boucher
Caroline Taylor
Madison Starnes
Taylor Filion
Step in Time

Top

Group - Group B
Place Dancers Title
1
Melanie Lemieux
Anna Gregory
Kelsey Campbell
Brianna Campbell
Olivia Allen
Isabella Maestri
Jordan Panter
Scottywood
2
Becky Greenwood
Anna Brooks
Kayla Bisaillion
Sara Koponen
Emily Labine
Madison Norton
The Good, the Bad and the Scottish
3
Logan Green
Taylor Breman
Lisa Mossie
Emme Porter
Leah Irwin
Laura Irwin
Morgan Jeffries
Karen Clark
Olivia Neron
TBC

Top

Group - Group C
Place Dancers Title
1
Sara Bruce
Cassandra Richards
Janine Rippon
Julia Hartvikse
Erin Lee
Juliette Roberts
Kayleigh Macdonald
Flying Feet
2
Chelsea Champange
Elaine Mackay
Lisa Brooks
Tina Larson
Cassie Coville
Lauren Mackay
Kalynda Conley
Into the Woods
3
Elizabeth Connelly
Tamra Boyd
Mairi Watson
Christine Riddick
Laurie MacEachern
Rachael Durie
Berwickshire Breakdown

Top

TD>Group - Group C
Perpetual Trophy Winners
Trophy Group Dancers School
Helen Shirlaw Turvey Memorial Choreographed Broadsword - Group A Hannah Berthiaume
Sonia Jason Byerley
Nicole Strevens
Sandra Donovan
Katharine Robinson School of Highland Dance
Katharine Robinson School of Highland Dancing Plaque Choreographed Broadsword - Group B Andrea Cherry
Julia Darrah
Victoria MacNeill
Laura Phillips
McGrath Highland Dancers
OHDA Cheoreographed Broadswords Plaque Choreographed Broadsword - Group C Heather Cormier-Laurin
Kimiko Leslie
Claire Mahaffy
Siobhan Wilson
Katharine Robinson School of Highland Dance
OHDA Cup Solo - Group A Meagan Yerxa MacDonald Highland Dancers
OHDA Silver Plate in Memory of Adele Joy Gillespie Solo - Group B Isabella Maestri Loch Murray Dancers
Caroline King Memorial Trophy Solo - Group C Logan Green Rosemary Breman School of Highland Dancing
Gloria McKenna Memorial Trophy Solo - Group D Chelsea Champagne Fiona Champagne School of Dance
OHDA Plaque Duet - Group A Tamra Boyd
Elizabeth Connelly
Katharine Robinson School of Highland Dancing
OHDA Silver Bowl Duet - Group B Kayla Bisaillion
Becky Greenwood
Fiona Champagne School of Dance
Gillian MacDonald Plaque Duet - Group C Chelsea Champagne
Elaine Mackay
Fiona Champagne School of Dance
OHDA Trios Plaque Trio - Group A Lisa Brooks
Tina Larson
Madison Norton
Fiona Champagne School of Dance
OHDA Plaque Group - Group A Sarah miller
Grace Young
Kathleen Younge
Ainsley Waldorf
Fiona Champagne School of Dance
Karen Nuttall Plate Group - Group B Olivia Allan
Brianna Campbell
Kelsey Campbell
Anna Gregory
Melanie Lemieux
Isabella Maestri
Jordan Panter
Loch Murray Dancers
OHDA Group Choreography Sara Bruce
Erin Lee
Julia Hartvikse
Kayleigh Macdonald
Cassandra Richards
Janine Rippon
Juliette Roberts
Bytown Highland Dancers
Champagne Highest Total Points Trophy Highest Total Points for a Premier dancer over all choreography events Chelsea Champagne Fiona Champagne School of Dance

Top

[an error occurred while processing this directive]